توابع در وردپرس را بهتر بشناسیم

در وردپرس، functions.php یا توابع در وردپرس، فایلی است که در قالب‌های وردپرس گنجانده شده است. این فایل مانند یک افزونه برای سایت وردپرس عمل می‌کند و به طور خودکار با قالب فعلی شما فعال می‌شود. فایل functions.php از کد PHP برای افزودن ویژگی‌ها یا تغییر ویژگی‌های پیش فرض در سایت استفاده می‌کند. به عنوان مثال، یک پوسته وردپرس ممکن است کمی کد به فایل functions.php اضافه کند تا یک ناحیه ویجت جدید به پاورقی اضافه کند، یا یک پیام خوشامدگویی سفارشی به داشبورد وردپرس اضافه کند. در هر صورت می‌توان با کمک این فایل امکانات بی‌پایانی را بدون نصب افزونه اضافه کرد.

توابع در وردپرس

فایل functions.php به طور خودکار زمانی که یک قالب وردپرس را نصب و فعال می‌کنید بارگیری می‌شود. ویرایش فایل functions.php با استفاده از کدهای سفارشی به شما امکان می‌دهد تا انواع پست، دسته بندی‌ها، شورت کدها و موارد دیگر را برای بهبود وبسایت خود اضافه کنید.

جایگاه فایل توابع وردپرس در کجاست؟

محل فایل functions.php در پوشه قالب است. اگر می‌خواهید یک قطعه کد به سایت وردپرسی اضافه کنید، اضافه کردن آن به فایل functions.php یکی از گزینه‌ها است. اما معمولاً این بهترین راه برای انجام آن نیست. وردپرس سعی می‌کند تا حد امکان طراحی و عملکرد را از هم جدا کند. به همین دلیل است که ما تم‌هایی داریم که طراحی را تعیین می‌کنند و پلاگین‌هایی که عملکردها را تعیین می‌کنند.

اگر بتوانید قالب وردپرس خود را بدون تغییر در نحوه عملکرد سایت خود تغییر دهید یا افزونه‌های خود را بدون تأثیر بر طراحی سایت تغییر دهید، بهتر است.
آموزش وردپرس به شما می‌گوید قطعه کد را به فایل functions.php تم خود اضافه کنید، اما این معمولا ایده خوبی برای هر شخصی نیست. اگر تصمیم دارید فایل functions.php خود را ویرایش کنید، لطفاً بسیار احتیاط کنید یا ترجیحا از یک فرد متخصص کمک بگیرید.
در اینجا ۳ دلیل وجود دارد احتیاطی برای ویرایش فایل functions.php وجود دارد:

  1. ویرایش‌ توابع در وردپرس با به‌روزرسانی تم از بین می‌رود.
  2. اگر قالب وردپرس خود را تغییر دهید، ویرایش‌ها از بین خواهند رفت.
  3. ایجاد خطاهای کدنویسی در فایل توابع می‌تواند به سایت آسیب بزند.

حتی چیزی به سادگی یک نقطه ویرگول اضافی می‌تواند کل سایت شما را با خطایی به نام “صفحه سفید مرگ” مواجه کند. پس اگر واقعا باید از توابع استفاده کنید حتما از افراد توسعه دهنده و حاذق کمک بگیرید.

اشتباه کدنویسی در فایل functions.php می‌تواند منجر به خطاهای دیگر وردپرس نیز شود. فقط در صورتی باید یک فایل functions.php را ویرایش کنید که child theme دارید و تکه‌های کد فقط با تم فرزند فعال استفاده می‌شوند. برای مثال، ممکن است بخواهید قطعه‌هایی را برای فونت‌های سفارشی، شیوه نامه، یا یک فایل ترجمه زبان به‌طور خاص برای موضوعی اضافه کنید.

معرفی تمامی توابع وردپرس

فایل‌های وردپرس بسیاری از توابع مفید PHP را تعریف می‌کنند. برخی از توابع در وردپرس، که به عنوان برچسب‌های قالب شناخته می‌شوند، به ویژه برای استفاده در قالب‌های وردپرس تعریف شده‌اند. همچنین برخی از توابع مربوط به اقدامات و فیلترها (Plugin API) وجود دارند که عمدتاً برای توسعه پلاگین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بقیه برای ایجاد عملکرد اصلی وردپرس استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *